Jak wesprzeć dziecko w czasie epidemii
Przymusowy pobyt w domu i wiadomości ze świata budzą niepokój zarówno w nas dorosłych, jak i w dzieciach. Poza zorganizowaniem dzieciom ciekawych zajęć w domu, powinniśmy zadbać o ich emocje i poczucie bezpieczeństwa, pomóc im zrozumieć zaistniałą sytuację. Dzieci w różny sposób przeżywają trwający teraz trudny okres. Jedne bardzo się boją, inne – przeciwnie. Niezależnie od tego, jakich emocji doświadczają nasze dzieci istotne jest aby dać im do tego prawo, nie oceniać, zachęcać do tego, by dzieliły się z nami swoimi przemyśleniami. Rolą dorosłego jest przede wszystkim umożliwić dziecku wyrażanie uczuć, przegadanie ich. Wystarczy być przy nim, starając się je zrozumieć i wesprzeć. Żeby wspierać swoje dzieci należy:
Pierwszym krokiem do dobrego zadbania o innych jest zatroszczenie się o własne potrzeby. Wsłuchuj się we własne emocje. Odczuwanie lęku związanego z doniesieniami dotyczącymi koronawirusa, obawy o bezpieczeństwo swoje i bliskich, trudności z zaadaptowaniem się do nowej sytuacji …. W każdej z tych sytuacji to, co czujemy, nie jest ani dobre, ani złe to sygnał, że dzieje się coś, co jest trudne i co wymaga wypracowania nowych sposób radzenia sobie w nowej sytuacji. Spróbuj znaleźć sposób, który pozwoli Ci zatroszczyć się o siebie i wrócić do równowagi.
Dzieci mogą nie mówić wprost o swoim lęku lub poczuciu zagubienia, mogą też nie pytać o to, co się dzieje. Nie oznacza to jednak, że takie emocje lub myśli im nie towarzyszą. Dlatego starajmy się być uważni i wrażliwi w relacji z dziećmi. Obserwuj zachowanie dzieci. Często to, co na pierwszy rzut oka wygląda na ignorowanie tego, co mówisz, łamanie określonych w Waszym domu zasad, może być sygnałem, że Twoje dziecko przeżywa coś, co wykracza poza jego umiejętności poradzenia sobie z tym.
Lęk, złość, smutek, rozdrażnienie, panika – to tylko niektóre emocje, które mogą pojawić się u dziecka. Przyjmij je wszystkie i okaż dziecku, że ma do nich prawo, a to, że je odczuwa, jest naturalne i nie jest niczym złym. Każdy z nas potrzebuje wsparcia, gdy dzieje się coś, co jest dla niego trudne – dzieci zaś w szczególny sposób potrzebują naszej pełnej empatii, wsparcia w radzeniu sobie z tym, co przeżywają.
Wyjaśniaj co się dzieje i odpowiadaj na pytania. Do dziecka docierają bardzo różne informacje medialne, dotyczące koronawirusa, które mogą wywoływać lęk i niepewność. Stwórz bezpieczną i spokojną atmosferę do tego, aby mogło ono powiedzieć o tym, czego obawia się w związku z tym, co dzieje się wokół. Opowiadaj dziecku o koronawirusie w sposób, który będzie zrozumiały i pozwoli mu zrozumieć, dlaczego Wasze życie w ostatnim czasie się zmieniło i dlaczego podejmujecie pewne, nie zawsze przyjemne, działania.
W trudnych sytuacjach może towarzyszyć nam pragnienie, aby znaleźć takie rozwiązanie, które zadziała szybko i skutecznie. Jednak każdy z nas jest inny i to, co stanowiło wsparcie dla innych dzieci dla Twojego dziecka może być nietrafione. Nasze potrzeby są uniwersalne i istnieje mnóstwo strategii na ich zaspokajanie. Nie bój się szukać nowych rozwiązań.
Dzieci często potrzebują czasu, aby oswoić się z nowymi sytuacjami. Pozostanie w domu z rodzicami może być przyjemne, jednak mogą one tęsknić do spotkań z kolegami lub do swobodnej zabawy na świeżym powietrzu. Dlatego warto zaproponować spędzanie razem czasu: na rozmowie, zabawach, odkrywaniu nowych możliwości zrobienia czegoś wspólnie. Uważna obecność i gotowość do zaangażowania się we wspólne aktywności są ważne aby dziecko mogło poczuć się bezpiecznie i pewnie, wiedząc, że jesteś blisko.
Porady psychologów, blogi o rodzicielstwie, grupy na facebooku – w sieci możesz znaleźć wiele cennych wskazówek, które mogą okazać się pomocne w zadbaniu o siebie i o dziecko. Korzystaj z dobrych rad, dopasowując je do możliwości i potrzeb swojej rodziny.
Wiarygodne źródła wiedzy o koronawirusie:
- Strona Głównego Inspektora Sanitarnego: www.gis.gov.pl
- Koronawirus – informacje i zalecenia: www.gov.pl/web/koronawirus
- Strona Światowej Organizacji Zdrowia: www.who.int
źródła: